Internet a telewizja

Współcześnie wiele osób decyduję się na telewizję internetową, zamiast korzystać z usług tradycyjnej kablówki. Czego potrzebujemy, żeby swobodnie oglądać filmy online, gdzie tylko chcemy i co najważniejsze, kiedy chcemy?

Łącze internetowe i kabel

Szybkie łącze internetowe jest niezbędne do płynnego odtwarzania treści HD. Potrzebujesz połączenia na poziomie co najmniej 5 Mb / s, ale większa prędkość zawsze jest lepsza, aby skrócić czas ładowania i zwiększyć jakość strumienia. Będziesz także potrzebować nieograniczonej przepustowości (lub limitu wysokiej przepustowości), aby nie być obciążony wieloma dodatkowymi opłatami. Aby znaleźć odpowiedni pakiet szerokopasmowy, najpierw zastanów się, do czego będziesz używać swojego łącza szerokopasmowego i jak często będziesz z niego korzystać. Jeśli lubisz grać w trybie online i / lub przesyłać strumieniowo telewizję, lub filmy HD, lub masz w domu wiele urządzeń uzyskujących dostęp do Wi-Fi, to z pewnością jesteś intensywnym użytkownikiem internetu. Prawdopodobnie będziesz potrzebować nieograniczonych limitów pobierania, ponieważ przekroczenie limitów może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Pamiętaj, że sposób, w jaki łączysz się z Internetem, może mieć wpływ na szybkość łączy szerokopasmowych. Światłowód lub „superszybki” kabel szerokopasmowy pozwala na znacznie szybsze prędkości i bardziej spójną obsługę. Istnieją dwa rodzaje połączeń światłowodowych – FTTC i FTTP. FTTP jest najszybszą opcją i bywa droższa.

Niekiedy do przesyłu danych i oglądania telewizji internetowej może wystarczyć mobilny Internet szerokopasmowy – omija kable całkowicie i wykorzystuje sygnał z telefonu komórkowego do łączenia się z Internetem. Potrzebujesz jedynie klucza sprzętowego, który łączy się bezprzewodowo z siecią komórkową za pośrednictwem komputera.

Jakich szybkości potrzebuje?

Decyzja o szybkości Internetu jest ściśle skorelowana z tym, w jaki sposób będziesz go wykorzystywać. Szacunkowe zużycie danych miesięcznych wygląda bowiem następująco:

  • Przeglądanie i korzystanie z poczty e-mail: do 10 GB miesięcznie
  • Przeglądanie i telewizja na żądanie: 10-30 GB miesięcznie
  • Przeglądanie, pobieranie telewizji na żądanie, pobieranie filmów i muzyki: 40-80 GB miesięcznie
  • Wszystkie powyższe oraz gry: 40 GB do nieograniczonej miesięcznie

Superszybkie połączenie szerokopasmowe jest bardzo przydatne, jeśli kilka osób korzysta z tego samego połączenia szerokopasmowego w tym samym czasie. Jest także dobry do pobierania filmów i grania. Jednak do przeglądania, wysyłania wiadomości e-mail, przesyłania okazjonalnych zdjęć i oglądania nadrabiających programy telewizyjne i internetowych serwisów strumieniowych, takich jak Netflix, nie jest konieczne – chyba że jednocześnie więcej niż jedno urządzenie korzysta z Internetu. Jeśli jesteś ciekawy, czy twoja obecna prędkość łącza szerokopasmowego jest wystarczająco szybka, skorzystaj z narzędzia do sprawdzania prędkości łącza szerokopasmowego. Takie programy są powszechnie dostępne online i bez trudu znajdziesz je w sieci.