Jak korzystać wygodnie i w legalny sposób z serwisów VOD?

Nie każda osoba może pozwolić sobie na opłacanie drogiego abonamentu telewizyjnego. Na szczęście dostęp do najnowszych filmów i seriali można dziś uzyskać również online, na co pozwala usługa VOD. Rozwiązanie to jest pod wieloma względami wygodniejsze w porównaniu do tradycyjnej telewizji. Co zatem warto wiedzieć o tego typu usłudze i jak z niej korzystać? Czy trzeba obawiać się o bezpieczeństwo i legalność?

Na czym polega oglądanie filmów w usłudze VOD? 

VOD to usługa, która pochodzi od angielskiego zwrotu „Video on Demand”, oznaczającego „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Użytkownik może korzystać z biblioteki, w której znajduje się tysiące materiałów w wersji bezpłatnej oraz możliwej do wypożyczenia za opłatą. Darmowe na platformach VOD filmy i seriale to najczęściej nieco starsze produkcje, wśród których znajdziemy wiele wartych uwagi tytułów. Będą to ponadczasowe filmy, oglądane przez kolejne pokolenia. Przykładowo na platformie IPLA możemy obejrzeć kultowe polskie komedie, do których zaliczają się m.in. „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”. Znajdziemy także popularne seriale, takie jak np. „Rodzina zastępcza” czy „Świat według Kiepskich”. Materiały w bezpłatnej wersji zazwyczaj zawierają reklamy. 

Nagrania dostępne w serwisach VOD są udostępniane w technologii strumieniowej. Użytkownik może wypożyczać płatne filmy i seriale, opłacając dostęp do nich na określony czas – zwykle będzie to od 12 do 48 godzin. Każdy materiał można obejrzeć wielokrotnie, a także korzystać z takich funkcji jak przewijanie, wstrzymywanie czy wznawianie. Za jednorazowy kod dostępu zapłacimy w wygodny sposób – na przykład korzystając z mechanizmu szybkich płatności online lub systemu BLIK. 

Tym, co odróżnia usługę VOD od tradycyjnej telewizji, jest to, że w tym przypadku nie trzeba przejmować się ustaloną ramówką. Dowolnie wybieramy więc czas, kiedy chcemy wyświetlić interesujący nas materiał. Unikamy dzięki temu nieprzyjemnej sytuacji, gdy z powodu niespodziewanej zmiany planów nie możemy obejrzeć wyczekiwanego przez długi czas filmu czy odcinka serialu. W serwisach VOD seriale i filmy w wersji płatnej można oglądać bez reklam. Nie musimy się tym samym przejmować, że irytujące sporty w najmniej odpowiednim momencie przerwą domową rozrywkę.  

Jak wygodnie oglądać nagrania video na platformie VOD? 

Materiały w serwisach VOD są udostępniane w wersji strumieniowej. W związku z tym, w celu ich bezproblemowego odtwarzania w wysokiej jakości, niezbędne jest dysponowanie łączem o dużej prędkości i stabilności. Użytkownicy chcący oglądać filmy i seriale głównie w swoim domu, powinni w pierwszej kolejności rozważyć korzystanie z łącza światłowodowego. W tym przypadku internet działa niezawodnie bez względu na zewnętrzne zakłócenia, np. pogodowe. Jeżeli natomiast chcemy odtwarzać nagrania video poza domem – np. podczas wakacji, wtedy świetnie sprawdzi się internet mobilny LTE. 

Komfort oglądania filmów na platformach VOD można także podnieść, jeżeli będziemy wyświetlać obraz na dużym ekranie. Jeśli odtwarzamy film na urządzeniu mobilnym, wtedy warto podłączyć go do telewizora lub monitora. Sprawa jest prosta, jeżeli oba sprzęty posiadają standardowe wejście HDMI – wystarczy wtedy użyć odpowiedniego kabla. Niestety większość smartfonów i tabletów jest wyposażona w wejście HDMI o mniejszym rozmiarze, co wymaga zastosowania przejściówki. Połączenie bezprzewodowe można natomiast nawiązać poprzez technologię Wi-Fi Direct lub wykorzystując w tym celu przystawkę telewizyjną. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne? 

Sporo osób przed korzystaniem z platform VOD powstrzymuje obawa o brak legalności i bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że popularne platformy „video na życzenie” działają w 100% zgodnie z prawem. Posiadają dostęp do oryginalnych nagrań, których jakość nie budzi zastrzeżeń. W internecie można spotkać także serwisy udostępniające pirackie wersje filmów i seriali. Często cyberprzestępcy próbują również wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze użytkowników, a także skłaniają ich do pobrania i zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*